IT SUwalszczyzna
Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
« Strona Główna | Poprzednia Strona » SPŁYW KAJAKOWY - 8 DNI

SPŁYW KAJAKOWY - 8 DNI

Zapraszamy na jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych szlaków kajakowych północno-wschodniej Polski. Spływ rozpoczniemy na jez. Wigry (największym jeziorze Suwalszczyzny i trzecim co do wielkości w Polsce). Dalej odkryje przed nami swe uroki Czarna Hańcza, meandrująca na przemian pośród malowniczych borów Puszczy Augustowskiej i bagnistych łąk puszczańskich wsi. Następnie będziemy podziwiać dzieło sztuki hydrotechnicznej - Kanał Augustowski wraz z zabytkowymi, ręcznie obsługiwanymi śluzami (8 na szlaku), oraz licznymi malowniczymi jeziorami. Naszą przygodę zakończymy w Augustowie – stolicy sportów wodnych. Tu wspaniała okazja do wypróbowania swoich możliwości na nartach wodnych. Na jez. Necko znajduje się jeden z niewielu w Polsce wyciąg nart wodnych.

Trasa spływu łatwa i przyjemna, dostępna dla początkujących, oraz do płynięcia z dziećmi. Rzeka dosyć szeroka o łagodnym nurcie, ułatwiającym płynięcie; miejscami powalone drzewa dające się opłynąć.


DZIEŃ 1

Przyjazd Uczestników do Augustowa; nocleg na polu biwakowym SZOT (ul. Konwaliowa 2). Do dyspozycji: pole biwakowe z miejscem na ognisko, wiatę, kominek, toalety, umywalnię, prysznic, plac zabaw dla dzieci, parking samochodowy, wypożyczalnię rowerów, a także cały sprzęt, który można wybrać przed spływem. Tuż obok znajduje się sklep, a w odległości 400m – Kanał Augustowski.

Nie ustalamy sztywnych godzin przyjazdu i nie spotykamy się na parkingach, gdzie musielibyście Państwo czekać na resztę grupy w niezbyt komfortowych warunkach.

II opcja z wyżywieniem: O godz. 18.00 zabierzemy Państwa na regionalną obiadokolację w bardzo urocze miejsce do hotelu Leśnik nad Jeziorem Białym. Jeśli dopisze pogoda zostanie ona podana w ogrodzie letnim.


DZIEŃ 2

Wigry – Buda Ruska (14 km)

Po śniadaniu przejazd wraz z instruktorem nad Jezioro Wigry. Na początku omówienie spraw organizacyjnych – program spływu i zasady bezpieczeństwa na wodzie, szkolenie dla początkujących kajakarzy.

Przed spływem krótkie indywidualne zwiedzanie Poklasztornego Zespołu Kamedułów, skąd widok na panoramę jez. Wigry. Początek spływu na jeziorze, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, dalej wpływamy na niewielkie jez. Postaw. Następnie meandrującą pośród wysokich trzcin rzekę Czarną Hańczę. Po drodze mijamy niewielkie wioski. Na rzece rozwidlenia, małe wysepki porośnięte trawą.

Wieczorem ognisko z kiełbaskami.


DZIEŃ 3

Buda Ruska - Frącki (16 km)

Bardzo ciekawy odcinek rzeki z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska porośnięte trzciną. Rzeka dość szeroka, porośnięta licznymi wodnymi roślinami; dookoła piękny krajobraz !


DZIEŃ 4

Frącki – Dworczysko (11 km)

Odcinek rzeki bardzo spokojny, przebiegający w większości pośród puszczańskich łąk, z dala od wiejskich zabudowań. Rzeka płynie pośród wysokich traw i trzcin, brak przeszkód. Sauna.


DZIEŃ 5

Dworczysko - Rygol (10 km)

Trasa przebiegająca przez "serce" Puszczy Augustowskiej. Rzeka wije się serpentyną w moczarowatej dolinie obrzeżonej lasem. Dość szybki nurt ułatwiający płynięcie; liczne łagodne zakola i zakręty, miejscami powalone przez bobry drzewa, dające się opłynąć.

Rygol – wioska, w której Czarna Hańcza łączy się z systemem wodnym Kanału Augustowskiego.

Stąd 2 km do Mikaszówki, gdzie warto odwiedzić drewniany kościółek zbudowany w tradycyjnym puszczańskim stylu.

Wieczorem ognisko z kiełbaskami.


DZIEŃ 6

Rygol - Płaska (13 km)

Wpływamy na Kanał Augustowski – bardzo malowniczy i urozmaicony odcinek z 5-cioma śluzami na trasie: Sosnówek, Mikaszówka, Perkuć, Paniewo (śluza podwójna, różnica poziomów wody - 6,5 m) i Gorczyca. Kilka rezerwatów przyrody w pobliżu brzegów i gdzieniegdzie żeremia bobrów. Trasa szeroka pozbawiona przeszkód, przebiegająca przez pięć niewielkich, pięknych jezior. Wiele dogodnych miejsc na przystanek i odpoczynek na całej trasie. Za śluzą Paniewo – karczma Starożyn nad brzegiem Kanału.


DZIEŃ 7

Płaska - Swoboda (14 km)

Spokojny etap spływu Kanałem Augustowskim, początkowo po brzegach zarośnięte zatoczki, będące rajem ptactwa wodnego i bobrów. Po prawej stronie ujście Cichej Rzeczki do jez. Serwy. Wpływamy na najdłuższy prosty odcinek kanału – tzw. Kanał Czarnobrodzki, otulony zielenią lasów. Pokonujemy śluzę Swobodę i nocujemy na brzegu jez. Studzienicznego.


DZIEŃ 8

Swoboda – Augustów (12 km)

Ostatni odcinek spływu malowniczymi jeziorami, najpierw jez. Studzieniczne, po drodze śluza Przewięź, a następnie jez. Białe i jez. Necko. Na brzegach wiele plaż i dogodnych miejsc na kąpiel. Jeziora Białe i Necko są bardzo atrakcyjne dla żeglarzy i motorowodniaków. Należy płynąć wzdłuż brzegów jezior, pamiętając, że mniejsze jednostki wodne, powinny ustępować większym, a także ze względu na boczną falę na jeziorach. Koniec spływu na brzegu jez. Necko przy wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych P.T. "SZOT".


ŚWIADCZENIA:

 • miejsce w 2-os. kajaku turystycznym z wyposażeniem (wiosła, kamizelki asekuracyjne, worki foliowe na bagaż, miękkie siedziska),

 • przewóz osób i kajaków: Augustów - Wigry,

 • noclegi na polach biwakowych,

 • wyżywienie (śniadania, obiadokolacje) - II opcja,

 • opieka ratownika WOPR - pilota,

 • karty wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego,

 • opłata śluzowań,

 • mapa szlaku kajakowego,

 • ogniska z kiełbaskami, sauny,

 • ubezpieczenie NNW


INFORMACJE DODATKOWE:

Wyżywienie – smaczne, domowe posiłki przygotowywane na miejscu w gospodarstwach agroturystycznych (w pierwszym dniu obiadokolacja, w ostatnim – śniadanie)

 • Zapewniamy: bezpieczne, wygodne, nowe i bardzo stabilne 2-osobowe kajaki turystyczne,

 • noclegi na polach biwakowych przy gospodarstwach agroturystycznych lub stanicach wodnych,

 • na trasie spływu prysznice dodatkowo płatne,

 • parking samochodowy lub odbiór ze stacji PKP, PKS – gratis.


INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 1. Należy zabrać ze sobą: namiot, śpiwór, karimatę

 2. Proponujemy zabrać również:

 • przeciwsłoneczne nakrycie głowy,

 • strój kąpielowy, a także ciepłe ubranie (na wieczory),

 • nieprzemakalny ubiór z nakryciem głowy (na wypadek opadów deszczu lub wiatru),

 • małą torbę na podręczny bagaż do kajaka (lub wypożyczyć u nas wodoodporne worki),

 • lekkie obuwie turystyczne, np. klapki (przy wsiadaniu lub wysiadaniu z kajaka zachodzi konieczność postawienia stopy w wodzie),

 • wygodne obuwie sportowe na spacery lub rozgrywki w piłkę,

 • zaleca się również zabranie (szczególnie przez kobiety) rękawiczek, np. rowerowych - od wioseł czasem robią się odciski,

 • a przede wszystkim DOBRY HUMOR!


DODATKOWO PŁATNE:

- namiot igloo 2-3-os. - 99 zł/spływ

Opublikowane na stronie it.suwalszczyzna.com.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego
©2005-2015 
IT.Suwalszczyzna.Com.pl